Lääketeollisuudelle uusi puheenjohtaja: Haluaako Suomi uudistua vai näivettyä?

23.01.2025

Lääketeollisuudelle uusi puheenjohtaja: Haluaako Suomi uudistua vai näivettyä?

Lääketeollisuus ry:n hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Johnson & Johnson Innovative Medicine Suomen maajohtaja ja hallituksen puheenjohtaja Nina Ekholm-Wenberg. Ekholm-Wenberg seuraa tehtävässä Amgenin toimitusjohtaja Niilo Färkkilää.

"Olen innoissani saadessani johtaa merkittävää suomalaista edunvalvontajärjestöä. Me tarjoamme toimialana ratkaisuja juuri niihin ongelmiin, joiden kanssa Suomi painii: ikääntyvän väestön kasvava hoito- ja hoivatarve, julkisen talouden kestävyysongelma sekä laahaava talouskasvu. Kysymyksemme päättäjille on: haluaako Suomi uudistua vai näivettyä? Me tarjoamme kumppanuutta uudistumisessa", Ekholm-Wenberg korostaa.

Tutkiva lääketeollisuus tuottaa arvoa potilaalle ja suomalaiselle yhteiskunnalle sekä rakentaa terveysalasta talouskasvua Suomelle. Toimiala edistää terveyttä ja hyvinvointia sekä vauhdittaa kasvua innovaatioilla, tutkimuksella ja uusilla terveydenhuollon ratkaisuilla. Ekholm-Wenberg rohkaisee myös vaaleja kohti kulkevia hyvinvointialueita katsomaan rohkeasti tulevaisuuteen.

"Kehitetään modernia ja korkeatasoista sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmää innovaatiomyönteisellä toimintakulttuurilla, jossa hyödynnetään rohkeasti uusia menetelmiä ja teknologioita. Tämä positiivinen suhtautuminen uusiin ratkaisuihin voi auttaa sote-kokonaisuuden kestävässä kehittämisessä, kun uuden hoidon myötä potilaan muu palvelutarve vähenee. Samalla henkilökunnan ammattitaito kehittyy ja potilas itse tietysti saa uusinta hoitoa sairauteensa."

Aluevaalien lisäksi kevään kalenterissa hallituksen puoliväliriihi on tutkivalle lääketeollisuudelle tärkeä. Hallituksen etsiessä mahdollisia sopeutustoimia sekä uuden kasvun eväitä, on toimialan terveiset poliitikoille selkeät.

"Lääkkeisiin ei pidä kohdistaa enää yhtään lisää säästöjä. Ensimmäinen kärsijä mahdollisista säästöjen synnyttämistä lääkkeiden saatavuusongelmista on suomalainen potilas. Samalla rohkaisen voimakkaasti katsomaan kasvutoimia miettiessä meihin päin. Ei ole yhtään syytä, miksi muissa Pohjoismaissa innovatiivinen lääke- ja terveysala menestyisi, mutta Suomessa ei. Täytyy myös muistaa, että samalla Suomi on esimerkiksi muita Pohjoismaita jäljessä useiden syöpien hoidoissa. Terveys- ja taloushyödyt kulkevat rinnakkain."

Nina Ekholm-Wenberg (KTM) on työskennellyt pitkään lääkealalla. Hänellä on 10 vuoden kansainvälinen kokemus, monipuolinen tausta toimitusjohtajan tehtävistä sekä vahva osaaminen useiden yritysten hallitustyöskentelystä. Nykyisessä tehtävässään Suomessa hän aloitti kolme ja puoli vuotta sitten. Aiemmin hän toimi Lääketeollisuus ry:n hallituksen varapuheenjohtajana ja myös Suomen Lääkevarmennuksen puheenjohtajana.

Lisätietoja ja mahdolliset kommentit: Arto Virtanen, viestintäjohtaja, +358 44 537 0244, arto.virtanen@laaketeollisuus.fi